sobota, 16 listopada 2013

Flora Teneryfy

Strelicja królewska, znana także jako rajski ptak

Teneryfa - flora

    Teneryfa - największa z wysp Makaronezji, wchodząca w skład Wysp Kanaryjskich, dzięki położeniu przy północno-zachodnim wybrzeżu Afryki posiada klimat zwrotnikowy, dzięki któremu występuje na niej roślinność odporna na niedobór wody i skazana na wysokie temperatury. 

  Teneryfa to wyspa z własnym, charakterystycznym klimatem, a właściwie z wieloma różnymi mikroklimatami, dzięki którym miejsce to posiada tak unikatowy, bogaty i zróżnicowany ekosystem. Zarówno fauna, jak i flora wykorzystują różnorodność wyspy, aby rosnąć i wykształcać nowe gatunki. Na wyspie odnajdujemy ponad 1000 gatunków roślin, wśród których ponad 100 żyje jedynie na tej wyspie.

Wilczomlecz kanaryjski jest endemicznym gatunkiem roślin typowym dla niższych obszarów Teneryfy.
Rubinowy żmijowiec, niestety już przekwitły.



   Dzięki podziałowi wyspy przez wysoki masyw górski ( z najwyższym szczytem wyspy - Pico del Teide) na dwie części - wschodnią i zachodnią, mamy tu wyraźny podział na strefy klimatyczne. 
  Wschodnia część wyspy jest sucha i gorąca , dzięki oddziaływaniu pobliskiej Afryki. Zachodnia zaś posiada klimat bardziej wilgotny, gdzie występowanie chmur czy częstych mgieł nie jest niczym nienaturalnym, jest tu chłodniej i wilgotniej, a to za przyczyną oddziaływania Atlantyku.












   Dzięki odosobnieniu wysp występuje tu wiele endemicznych gatunków roślin takich jak między innymi rubinowy żmijowiec, wilczomlecz kanaryjski czy dracena smocza.

   Na Teneryfie należy wyróżnić sześć stref różniących się klimatem, ukształtowaniem terenu i innymi cechami.
Smocze drzewo

    Mamy więc strefę Cardonal obejmującą obszar od poziomu morza do wysokości 700 metrów n.p.m. Jest ona pokryta krzakami przystosowanymi do suchych warunków.
Dalej, na wysokości od 200 do 600 metrów n.p.m. znajduje się strefa przejściowa, zwana Lasami ciepłolubnymi, z dużą liczbą gatunków endemicznych.



   Strefa Lasów wawrzynowych sięga tysiąca metrów i porośnięta jest dużą liczbą drzew.
Od poziomu 1000 metrów rozpoczyna się strefa najbardziej zróżnicowana. Możemy tam odnaleźć wrzosowiska z suchymi krzewami, rejony nieco obumarłe, a także obszary porośnięte przez sosny.







    Na wysokości 2000 metrów docieramy do gór wysokich, których roślinność jest wyjątkowa. Spotykają się tam piękne i kolorowe rośliny rosnące na przekór trudnym warunkom panującym w Parku Narodowym Teide, na najwyższej górze Hiszpanii.






















Występują tutaj również licznie palmy różnych gatunków.




Opuncje upodobały sobie tutejszy klimat, rosną do dość pokaźnych rozmiarów drzewa.






   Liczne krzewy, kaktusy, czy drzewa, obficie kwitną fantazyjnymi kwiatami. Wszystko jednak uzależnione jest kiedy się Teneryfę odwiedza. Niemniej mimo dość surowego klimatu, przynajmniej po jego wschodniej stronie, nie będziemy narażeni tylko na nagie skały, suche patyki i piach. Natura potrafi tu miło zaskoczyć.

 




  Oczywiście temat flory Teneryfy w tym małym artykule nie jest wyczerpany. Nawet dość dobrze nie jest "liźnięty". Chciałem tylko pokrótce ukazać ten ciekawy świat na atlantyckiej wyspie.

4 komentarze:

  1. Gdzie jest dokładne zdjecie kaktusu Teneryfa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hallo? mam pytanie do roslin pod tekstem "wilczomlecz kanaryjski" jak sie ona nazywa?

      Usuń
    2. hallo? mam pytanie do roslin pod tekstem "wilczomlecz kanaryjski" jak sie ona nazywa?

      Usuń
  2. A co masz dokładnie na myśli?

    OdpowiedzUsuń