wtorek, 25 marca 2014

Kerid (Kerið)

W pogodny dzień jezioro bije piękną barwą . W prawym górnym rogu widać wulkan Seyðishólar (210 m).


Kerið

Kerid (Kerið) - jedna z wizytówek Islandii. Jezioro znajdujące się w zapadniętym kraterze wulkanu Grimsnes w południowej Islandii. Krater powstał ok. 6500 lat temu i leży na północnym końcu rzędu kraterów znanych jako Tjarnarholar.
 


  Krater ma ok. 55 m  głębokości, 170 m  szerokości i 270 m  w poprzek. Kaldera Kerid jest najbardziej znana spośród trzech kraterów wulkanicznych systemu Grimsnes. Pozostałe dwa to Seyðishólar i Kerhóll.

   Początkowo sądzono, że powodem powstania krateru był wielki wybuch wulkanu. Po przeprowadzonych dokładnych badaniach regionu Grímsnes nie udało się znaleźć żadnych dowodów takiej eksplozji. Obecnie uważa się, że Kerid był wulkanem stożkowym, który wybuchł a jego komora magmowa się opróżniła. Gdy magma została wyczerpana, masa stożka spowodowała zapadnięcie się jego do komory magmowej, która z czasem wypełniła się wodą.


    Nieco powyżej krateru Kerid znajdują się jeszcze dwa niewielkie, i jeden duży -  Tjarnarholar, kratery.
Tafla lodu na jeziorze na początku kwietnia.
  
    System wulkaniczny Grimsnes należy do najmłodszego aktywnego systemu wulkanicznego w Islandii do którego należą również gorące źródła u podnóża Burfell i Grimsnesi.
Z wnętrza wulkanu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz