sobota, 7 lutego 2015

Ptaki Islandii cz.II

Kamieniuszka lub kaczka wzorzysta (Histrionicus histrionicus)

Ptaki Islandii cz.II

   Islandia wielu kojarzy się z wulkanami i lodem. I wikingami... Krajobrazy są surowe, klimat dość wymagający, niskie temperatury, wszech obecny wiatr. A mimo to, na tej oceanicznej wyspie, możemy napotkać wiele ciekawych gatunków ptaków. Ze względu na odosobnienie Islandii, są przeważającymi przedstawicieli tutejszej fauny.
   Mnie udało się uchwycić tylko mały procent z gatunków jakie tu występują.

Czernica, kaczka czubata, kaczka czarnoczuba (Aythya fuligula)
Czernica, kaczka czernica, kaczka czubata, kaczka czarnoczuba (Aythya fuligula)- po pożywienie potrafi zanurkować do głębokości 10 m. Tam wychwytuje mięczaki oraz drobne zwierzęta, uzupełnia menu różnego rodzaju nasionami. Jest średniej wielkości kaczką. Długość  ciała czernicy waha się między 40 a 56 cm, a rozpiętość skrzydeł od 68 do 89 cm.
Obszar jej występowania rozciąga się od Islandii po Kamczatkę, w północnej części Eurazji. Na południu osiąga Europę Środkową, północną Mongolię i Hokkaido
Zamieszkuje słodkowodne zbiorniki wodne stojące lub o słabym prądzie, o gęsto zarośniętych brzegach i otwartym lustrze wody. Także można ją spotkać na niewielkich, dość zarośniętych stawach, torfowiskach i mniej zarośniętych gliniankach.

Kaczka krzyżówka  (Anas platyrhynchos)

  

  Krzyżówka, kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) -jej naukowa nazwa oznacza dokładnie „kaczka płaskonosa”. Jest dużym przedstawicielem kaczkowatych (Anatidae) zasiedlającym większość półkuli północnej. Krzyżówka osiąga długość ciała od 50-65 cm, rozpiętość skrzydeł 76-102 cm. Jest najprawdopodobniej najliczniejszym gatunkiem kaczki. Długowieczna - najstarszy, potwierdzony wiek krzyżówki wynosi 29 lat.  Jest protoplastą kaczki domowej. Zasiedla wszelkiego rodzaju środowiska wodne, najczęściej na stawach i jeziorach. Często spotykana również w miastach, gdzie bywa bardzo ufna.

Edredon zwyczajny, edredon, kaczka edredonowa, miękkopiór (Somateria  mollissima borealis) - nazw ma wiele.
   Edredon zwyczajny, edredon, kaczka edredonowa, miękkopiór (Somateria  mollissima)- to największa nurkująca kaczka - długość ciała waha się w okolicach 50 – 71 cm, rozpiętość skrzydeł do ok. 110 cm, a waga do 2,2 kg. Islandię zamieszkuje edredon z podgatunku Somateria  mollissima borealis. Zasiedla skaliste morskie wybrzeża, których na Islandii nie brakuje.
Od wieków puch z gniazd edredonów był cenny dla ludzi. Uważany jest za najdelikatniejszy (stąd może nazwa - miękkopiór?), dlatego też po dziś dzień używa się go w produkcji kołder i śpiworów.

Gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser)
Kaczka wzorzysta (Histrionicus histrionicus)



   Gęgawa, gęś gęgawa (Anser anser) – jest dość dużym przedstawicielem kaczkowatych (długość ciała 85-100cm, rozpiętość skrzydeł ok 150cm) zamieszkującym Eurazję. Na Islandii występuje niemal w całym kraju, wyjątkiem jest jej pustynna, środkowa część. Zimuje w basenie Morza Śródziemnego oraz w środkowej i południowej Azji.
   Ciekawostką jest fakt łączenia się gęgaw w pary na całe życie, gdy jeden z partnerów zginie drugi pozostaje już na stałe samotny.
   Podczas przelotu tworzą charakterystyczną formację zwaną kluczem.






   Kaczka wzorzysta zwana też kamieniuszką (Histrionicus histrionicus) – jest jedyny przedstawiciel rodzaju Histrionicus. Jest kaczką średniej wielkości: długość ciała od 38-53 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 63-71 cm, masa ciała ok. 500–800 g (średnio 680 g).
    Kamieniuszka poza Islandią zamieszkuje również Grenlandię, północną i środkową Kanadę, część Syberii (na wschód od Bajkału) Aleuty i Alaskę. Do życia wybiera górskie strumienie i rzeki gdzie poluje na larwy meszek, chruścików i jętek, nie gardzi też jajami ryb. Na jednym z takich wartkich strumieni spotkałem te urocze kaczki. Zimuje na morskim wybrzeżu i wielkich jeziorach.




Zdjęcia i tekst: autor 



 


 



 
























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz