piątek, 18 kwietnia 2014

Torfowiska wysokie w Bieszczadach


W Tarnawie na torfowisku wysokim znajduje się jedyne w Bieszczadach naturalne stanowisko boru bagiennego.


 Torfowiska wysokie w Bieszczadach
 
   Dolina Górnego Sanu w Bieszczadach jest głównym terenem występowania torfowisk wysokich. Torfowisko wysokie jest środowiskiem zamkniętym- może wzrastać w górę nawet do 5 metrów ponad teren. Naliczono ich tu aż osiem.





  Torfowisko wysokie tworzy się w środowisku bezodpływowym. Na bardzo ubogim w składniki mineralne podłożu, zasilanym tylko przez wody opadowe, dominują mchy torfowce. One stają się podłożem dla innych roślin: żurawiny, borówki brusznicy, bagna zwyczajnego czy rosiczki okrągłolistnej.















Bagno zwyczajne



  Torfowisko wysokie jest zbiorowiskiem roślin bagiennych i błotnych ukształtowanym na specyficznym, trudno przepuszczalnym gruncie.

  Budują je przede wszystkim mchy torfowce, tworzą one charakterystyczny
układ kępek poprzedzielanych zagłębieniami tzw. dolinkami.



Bobrowe żeremia utrzymują wodę na torfowiskach.





  Proces tworzenia się torfu jest bardzo powolny, niektóre torfowiska mają i po 10 000 lat.

Obumarłe rośliny powoli zwęglają się w środowisku wodnym ubogim w tlen. Torfowiska wysokie są bardzo zakwaszone, ubogie w związki azotu i wapnia.

  
















    



  Powierzchnia każdego z torfowisk wysokich wznosi się najwięcej w części centralnej, gdzie przyrost torfu jest najszybszy , bo około 1 mm/rok, i często też trwał najdłużej.

Tatarak



   Powierzchnia każdego z torfowisk  wysokich wznosi się najwyżej w części centralnej, gdzie przyrost torfu jest najszybszy, bo około 1 mm/rok, i często też trwał najdłużej.









    
   W Tarnawie na torfowisku wysokim znajduje się jedyne w Bieszczadach naturalne stanowisko boru bagiennego.
Torfowiska wysokie nad Sanem mają największe powierzchnie, na przykład torfowisko wysokie Litmierz oraz Tarnawa Wyżna I liczą sobie po 9 ha. Są także najgrubsze - warstwa torfu Tarnawy Wyżnej A wynosi ponad 6 m.