sobota, 28 listopada 2015

Kania ruda



Kania ruda


  Kania ruda (Milvus milvus) lub inaczej kania rdzawa, jest sporej wielkości ptakiem drapieżnym z rodziny jastrzębiowatych. Jest jednym z piękniejszych drapieżników w naszym kraju.

  W Polsce nie jest zbyt liczna. Szacuje się, że ich liczebność waha się w okolicach  1200 par, i występuje prawie wyłącznie na zachodzie i północnym wschodzie kraju - Pomorze Zachodnie, Wielkopolska, Pomorze, północna część Dolnego Śląska oraz Warmii i Mazur. Zimuje zwykle na południu Europy, nieliczne tylko osobniki decydują się na pobyt zimą na naszych terenach, i to z reguły w okolicach wysypisk śmieci, gdzie łatwiej w tym okresie o pożywienie.



   Zamieszkuje świetliste lasy liściaste i mieszane ze starodrzewami (również leśne polany) w sąsiedztwie otwartych pól, łąk, często w okolicach dolin rzek czy stawów, skalistych wybrzeży, ale gniazduje również z dala od wody. Spotykana zarówno na nizinach, głównie pojezierzach, jak i w górach. Do niedawna gnieździła się w południowej Europie w pobliżu ludzkich zabudowań.



   W menu kani rudej znajdują się przede wszystkim drobne kręgowce, głównie ssaki jak krety i gryzonie, ale też jaszczurki, owady i dżdżownice. Nie stroni od padliny i odpadków mięsnych. Jest dość agresywnym ptakiem w stosunku do innych gatunków szponiastych, potrafi znacznie większe drapieżniki napastować i przechwytywać od nich pożywienie. W okolicy lęgowisk kań rudych nie ma zwykle gniazd innych ptaków drapieżnych.

   Kania jest dość duża. Długość jej ciała dochodzi do 75 cm, a rozpiętość skrzydeł do 155cm.

   Ze względu na jej niską populację, w Polsce objęta jest całkowitą ochroną. Wokół gniazd kań rudych obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 100 m, a okresowo (od 1.03 do 31.08) – w promieniu do 500 m od gniazda.












Zdjęcia: autor
Wiadomości: net

sobota, 7 listopada 2015

Alpy

Słonecznie jak we Włoszech.

Alpy
 
   Alpy to nie tylko Mont Blanc czy Matterhorn. Alpy to tysiące mniejszych czy większych gór, strzelistych szczytów, kotłów polodowcowych, dolin U-kształtnych, setek lodowców i jezior polodowcowych.
  Alpy zostały wypiętrzone w orogenezie alpejskiej jako część większego systemu górskiego – łańcucha alpejsko-himalajskiego. Są  najwyższym łańcuchem górskim Europy, ciągnącym się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km². 

Deszczowe Alpy w Szwajcarii
Gdzieś w Austrii.







         

         Alpy położone są na terytorium kilku państw europejskich, są to od wschodu: Słowenia, Austria, Włochy, Niemcy, Liechtenstein, Szwajcaria, Francja i Monako.
 
  Alpy dzielą się na ZachodnieWschodnie. Ich strefą graniczną jest obniżenie ciągnące się od Jeziora Bodeńskiego, przez dolinę górnego Renu, przełęcz Splügen i dolinę San Giacomo do Jeziora Como. Alpy Zachodnie są wyższe i masywniejsze. Występuje tu strefa krystaliczna (Alpy Nadmorskie, Alpy Graickie, Alpy Kotyjskie, Alpy Delfinackie, Alpy Sabaudzkie, Alpy Pennińskie, Alpy Lepontyńskie, Alpy Glarneńskie, Alpy Berneńskie) oraz fliszowa i wapienna (francuskie Alpy Wapienne, szwajcarskie Prealpy). Alpy Wschodnie są niższe i poprzecinane licznymi dolinami rzek. Również tutaj występuje strefa krystaliczna - Alpy Centralne (Wysokie Taury, Niskie Taury, Alpy Retyckie, Alpy Kitzbühelskie, Alpy Noryckie) oraz dwie wapienne - Północne Alpy Wapienne (Alpy Algawskie, Tyrolsko-Bawarskie Alpy Wapienne, Alpy Dolnoaustriackie, Alpy Salzburskie) oraz Południowe Alpy Wapienne (Dolomity, Alpy Bergamskie, Alpy Karnickie, Karawanki, Alpy Kamnickie, Alpy Julijskie).

Alpy we wschodniej części Austrii.
 
Strome ściany skalne - Włochy.
 Rzeźba alpejska ukształtowana została w okresie trzeciorzędu, kiedy to doszło do wypiętrzenia gór oraz czwartorzędu, w wyniku działania procesów niszczących, takich jak erozja wietrzna, rzeczna i lodowcowa. Powstałe w ich wyniku formy nie są jednak identyczne w obrębie całego łańcucha górskiego. Kształtowały się one bowiem w skałach o różnej odporności. W zbudowanej z najmniej odpornych skał fliszowych strefie zewnętrznej Alp dominują wzniesienia stosunkowo niskie (do około 1 800 m n.p.m.) o łagodnych stokach. Wyższą strefę wapienną (do 3 000 m n.p.m.) przecinają głęboko wcięte doliny rzeczne, występują tu także stoliwa górskie o bardzo stromych stokach, turnie oraz baszty skalne.

... we Włoszech.

 Najwyższym szczytem Alp, a zarazem całej Europy, jest położony na granicy francusko-włoskiej Mont Blanc. Wznosi się na wysokość 4810,45 m n.p.m. 
 W Alpach obecnie znajduje się około 1 200 lodowców, które w sumie zajmują powierzchnię 3 600 km².
  
Słowenia
Słowenia
 Karawanki - to położony na pograniczu Austrii i Słowenii  masyw górski będący częścią Południowych Alp Wapiennych. Pod masywem przebiegają tunele: drogowy i kolejowy łączące Austrię i Słowenię. Obydwa tunele mają długość niemal 8 kilometrów.


 

Zdjęcia: autor
Wiadomości: Wikipedia, net