W Polsce nie jest zbyt liczna. Szacuje się, że ich liczebność waha się w okolicach 1200 par, i występuje prawie wyłącznie na zachodzie i północnym wschodzie kraju - Pomorze Zachodnie, Wielkopolska, Pomorze, północna część Dolnego Śląska oraz Warmii i Mazur. Zimuje zwykle na południu Europy, nieliczne tylko osobniki decydują się na pobyt zimą na naszych terenach, i to z reguły w okolicach wysypisk śmieci, gdzie łatwiej w tym okresie o pożywienie.
Zamieszkuje świetliste lasy liściaste i mieszane ze starodrzewami (również leśne polany) w sąsiedztwie otwartych pól, łąk, często w okolicach dolin rzek czy stawów, skalistych wybrzeży, ale gniazduje również z dala od wody. Spotykana zarówno na nizinach, głównie pojezierzach, jak i w górach. Do niedawna gnieździła się w południowej Europie w pobliżu ludzkich zabudowań.
W menu kani rudej znajdują się przede wszystkim drobne kręgowce, głównie ssaki jak krety i gryzonie, ale też jaszczurki, owady i dżdżownice. Nie stroni od padliny i odpadków mięsnych. Jest dość agresywnym ptakiem w stosunku do innych gatunków szponiastych, potrafi znacznie większe drapieżniki napastować i przechwytywać od nich pożywienie. W okolicy lęgowisk kań rudych nie ma zwykle gniazd innych ptaków drapieżnych.
Kania jest dość duża. Długość jej ciała dochodzi do 75 cm, a rozpiętość skrzydeł do 155cm.
Ze względu na jej niską populację, w Polsce objęta jest całkowitą ochroną. Wokół gniazd kań rudych obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 100 m, a okresowo (od 1.03 do 31.08) – w promieniu do 500 m od gniazda.
Zdjęcia: autor
Wiadomości: net