czwartek, 12 lipca 2012

Islandzkie owce...

Nieodłączny element islandzkiego folkloru. Są niemal wszędzie. To znaczy wszędzie gdzie tylko rośnie trawa, czyli w dość wielu miejscach.

Islandia





Valahnukar niedaleko Reykjanes. Klify powstały na skutek wypiętrzenia dna oceanu . Pomiędzy tymi dwoma klifami biegnie ryft kontynentalny oddalając bez przerwy je od siebie, jednocześnie powiększając ląd.

Reykjanes; Islandia

Gigjokull

Gigjokull jest częścią większego i w ostatnim czasie dość popularnego lodowca Eyjafjallajokull. Niegdyś dużo większy, kurczy się w zastraszającym tempie. Jezioro u jego podnóża obecnie jest zasypane pyłami po erupcji Eyjafjallajokull z 2010 roku (fotografia z około 2009 roku). Z lewej strony widać wyraźną morenę pozostawioną przez cofający się jęzor lodowca.

Gigjokull (Eyjafjallajokull); Islandia

środa, 11 lipca 2012

Somateria mollissima borealis - Edredon

Edredon ( Somateria mollissima borealis ) po udanym polowaniu na rozgwiazdę.

Islandia

Samiczki wyraźnie się różnią od samców.

Dumny samiec.

Strokkur

 

Strokkur


  Strokkur jest drugim co do wielkości gejzerem w Islandii. Największym, w tym najwyżej bijącym jest Geysir, leżący nieopodal gejzeru Strokkur, lecz ten obecnie wystrzeliwuje słup pary raz na kilkadziesiąt lat.

   Pierwsza wzmianka o Strokkur pochodzi z 1789 roku, kiedy to po trzęsieniu ziemi odblokował się podziemny kanał (przewód) gejzeru. Wówczas odnotowano dużą jego aktywność. W 1815 wybijał słup wody nawet do 60 m. W połowie XX wieku po kolejnym trzęsieniu ziemi przewód został zatkany. Dopiero w 1963 roku, na wniosek Komitetu Geysir, mieszkańcy oczyścili zablokowany przewód, dzięki czemu możemy się nadal cieszyć jego aktywnością. Obecnie wybucha co 4-8 minut na wysokość do 30 m.

   Gejzer znajduje się w dolinie Haukadalur. Na terenie tego samego pola geotermalnego znajduje się również gejzer Geysir, a także mniejsze źródła geotermalne – Smiður i Litli-Strokkur.   Obecnie na tym terenie znajduje się ponad 20 ujść gorącej wody, różnej wielkości, intensywności i temperatury wody. Strokkur znajduje sie w południowo-zachodniej części kraju, niedaleko rzeki Hvita , oraz niedaleko innego słynnego punktu wycieczek po Islandii - wodospadu Gullfoss. Nazwa Strokkur oznacza - kierznie.

   Nazwa gejzer pochodzi od nazwy najbardziej znanego wgejzeru na Islandii - Geysir. Jego nazwa pochodzi od islandzkiego słowa gjósa, co oznacza - tryskać, wybuchać.


 Gejzer jest rodzajem gorącego źródła, które gwałtownie wyrzuca słup wody i pary wodnej o temperaturze wrzenia. Woda z gejzerów ogrzewana jest w procesie hydrotermalnym przez magmę zalegającą kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. Wybuchy gejzerów są dość regularne, ale dla każdego źródła odstępy pomiędzy kolejnymi wybuchami są inne. Woda może być wyrzucana na wysokość nawet 30-70 m.


 Więcej zdjęć: https://plus.google.com/u/0/+S%C5%82awomirB%C4%85czkowski/posts/9H7Rr3jBREV?pid=6145486739848494066&oid=108677385925297275633


Zdjęcia: autor
Wiadomości: zasoby własne oraz Wikipedia

Heiðnaberg

W tej części klifu doskonale widać w przekroju budowę geologiczną tutejszego terenu.

Heiðnaberg

Heiðnaberg - klif znajdujący się na północy półwyspu Reykjanes ( na wschód od miasta Grindavik). Wchodzi on w skład większego klifu - Krýsuvíkurberg ciągnącego się na długości ok 7 km, i znajduje się w jego zachodniej części . Klify te są domem dziesiątków tysięcy ptaków.
W tej części klifu doskonale widać w przekroju budowę geologiczną tutejszego terenu.


Zachód słońca nad klifem ...

wtorek, 10 lipca 2012

Wulkan i lodowiec Snæfellsjökull. Znajduje się na półwyspie  Snaefellsnes. Ciekawostką jest to, że Juliusz Verne właśnie poprzez ten wulkan wprowadził bohaterów książki "Podróż do wnętrza Ziemi" jak tytuł wskazuje - do wnętrza Ziemi.
 Na pierwszym planie, i po prawej - skalna iglica ( Lóndrangar ) to pozostałości krateru wulkanu, zniszczonego w skutek erozji.


Hellnar; Islandia
Czerwiec to miesiąc gdy wiele islandzkich wzgórz przybiera kolor niebieski. Niezwykle ciekawe i urokliwe zjawisko spowodowane jest kwitnięciem niezliczonej ilości łubinu właśnie o tej barwie.

Islandia

Fjallfoss ( Dynjandi )

Wodospad Fjallfoss jak dla mnie - najpiękniejszy islandzki wodospad. Na pierwszym planie Bæjarfoss.

 Fjallfoss


Wodospad Fjallfoss znajdujący się na Zachodnich Fiordach w Islandii, jest czwartym co do wysokości wodospadem w tym kraju.


 Główna kaskada mierzy 100 m wysokości. U szczytu mierzy 30 m szerokości, a u podstawy 60 m szerokości.

 Wodospad Fjallfoss nosi także nazwę Dynjandi, którą to posługiwano się do początku XIX wieku.
W języku islandzkim "dynjandi" znaczy tyle co "gromki", co w pełni można przyjąć za nazwę właściwą, gdyż wodospad słyszalny jest z dużej odległości.

Strompgljúfrafoss jest najwyższym z pozostałych tutejszych wodospadów.




 W najbliższym jego sąsiedztwie znajduje się sześć mniejszych wodospadów: Bæjarfoss, Hundafoss, Hrísvaðsfoss, Göngumannafoss, Strompgljúfrafoss i Hæstajallafoss.

























    Według mnie jeden z najpiękniejszych , jak nie najpiękniejszy wodospad na wyspie; i może dość przesadnie kojarzący mi się z suknią ślubną ( osobiście nazywam go - Panną Młodą)

Pierwszy próg Fjallsoss nie widoczny od dołu. W oddali fiord Arnarfjörður.













Ponad główną kaskadą nic nie wskazuje na ogrom z jakim mamy do czynienia gdy jesteśmy 100 m niżej, u podstawy wodospadu.

Fratercula arctica - Maskonur zwyczajny



   Maskonur zwyczajny (Fratercula arctica)( w Islandii - Lundi lub Puffin), jest jednym z symboli islandzkich. Latem przebywając w okolicach nadmorskich klifów można dość często spostrzec tego małego i dość "nieporadnego" , acz bardzo sympatycznego ptaka.

Islandia




niedziela, 8 lipca 2012

Kleifarvatn

Gorące źródła, błota, gejzery czy parująca ziemia nie pozwalają zapomnieć, że Islandia jest miejscem geologicznie aktywnym.

Jezioro Kleifarvatn; Islandia

Hengifoss

Hengifoss jest trzecim co do wysokości wodospadem na Islandii. Jego wysokość to 118m.

Hengifoss; Islandia

Reydarfiordur

Reydarfiordur- jeden z większych fiordów na wschodnim wybrzeżu Islandii.

Reydarfiordur; Islandia

Poranek w fiordzie potrafi być przyjemny  mimo chłodu.




Aurora Borealis

Aurora Borealis - zorza polarna ( w tym wypadku nazwa odnosi się do zorzy polarnej na półkuli północnej).
Zjawisko widoczne tylko w sezonie zimowym z racji długich nocy. Im większa aktywność Słońca, tym zorza bardziej wyraźna i "żywa".

Islandia