czwartek, 19 marca 2015

Jaszczurka żyworodna


  Jaszczurka żyworodna, żyworódka (Zootoca vivipara) wygrzewająca się w słońcu 19 marca.


  Jaszczurka żyworodna


     Jaszczurka żyworodna, żyworódka (Zootoca vivipara) – jest gatunkiem niewielkiej jaszczurki z rodziny jaszczurek właściwych. Osiąga długość nieprzekraczającą 16 cm, z czego ponad połowę długości ciała stanowi długość ogona (ok. 9,5 cm). Występuje na terenie niemal całej Europy. Jest jedynym z gadów którego występowanie możemy dostrzec na dalekiej północy, w miejscach takich jak  wybrzeże Morza Barentsa czy Morza Arktycznego. W Azji zasiedla jej północną część.


     Zasiedla środowiska bardzo zróżnicowane, w tym wilgotne. Można tu wymienić wilgotne łąki, torfowiska, zwłaszcza wysokie. Żyje też w wilgotnych, najlepiej widnych lasach, na skrajach cienistych lasów, na małych słabo nasłonecznionych polankach, często nad wodami, na brzegach lasów, na wilgotnych terenach porosłych roślinnością krzewiastą, na zakrzewionych skarpach, na łąkach i innych terenach trawiastych, w okolicach strumieni, zwłaszcza porośniętych bujną roślinnością. Zajmuje też wybrzeża morskie, zarówno klifowe, jak i z piaszczystymi wydmami. Zamieszkuje też wysokie góry. Jaszczurka ta zajmuje tereny położone od poziomu morza aż do wysokości 2900 m n.p.m, a wedle niektórych źródeł nawet 3000. Lubi siedliska górskie.
Spotyka się ją również na żywopłotach i w ogrodach wiejskich. Unika terenów suchych.




    Choć jaszczurka żyworodna winna być względem swojej nazwy żyworodna, w rzeczywistości taką nie jest. Rozmnaża się właściwie przez jajożyworodność, choć niektóre źródła określają ją jako żyworodną.

   
    Jaszczurka żyworodna prowadzi dzienny tryb życia.
Przebudzenie ze snu zimowego może nastąpić nawet w lutym, zazwyczaj jednak letarg kończy się w marcu.
 
 
  W razie poczucia zagrożenia jaszczurka ta chowa się w naturalnych kryjówkach. Schronić się może pod korą drzew, między korzeniami czy kamieniami a nawet na dnie zbiorników wodnych, jeśli nie są głębokie.
Potrafi odłamać swój ogon. Narząd ten następnie odrasta.

    Pożywienie jaszczurki żyworodnej stanowią owady, dżdżownicowate, ślimaki nagie, pająki, wije, stonogi i inne bezkręgowce.

Zdjęcia: autor
Tekst: autor & wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz