piątek, 20 marca 2015

Wróbel zwyczajny


Wróbel zwyczajny


Wróbel zwyczajny lub wróbel domowy, czasem zwany jagodnikiem (Passer domesticus)jest małym ptakiem z rodziny wróblowatych. zamieszkuje niemal całą Europę i Azję. Pierwotnie wróbel zamieszkiwał półpustynie i stepy, prawdopodobnie pochodzi  z Półwyspu Arabskiego i Azji Mniejszej. Skolonizował ludzkie osiedla kilka tysięcy lat wraz z rozwojem rolnictwa.

   Wróbel osiąga około 15 cm długości, rozpiętość skrzydeł do 20 cm , i wagę około 30 g.

    W Polsce jest objęty ścisłą ochroną
gatunkową ze względu na drastyczny spadek jego liczebności.

    Żywi się głównie nasionami zbóż, .chwastów, drzew i krzewów, nasionami roślin strączkowych, a wiosną drobnymi owadami.
   Dożywa 10 lat.



- Ciekawostka.
    W roku 1958 chiński przywódca komunistyczny Mao Zedong ogłosił program "Wielkiego skoku naprzód", w ramach którego - m.in. realizując hasło, że gospodarką dowodzą "generał żelazo, generał węgiel i generał zboże", doprowadzono do zniszczenia znacznych ilości narzędzi rolniczych, które w wiejskich dymarkach przetopiono na surowe i bezwartościowe żelazo.  
 To poskutkowało drastycznym spadkiem plonów, o który Mao Zedong obwinił wróble i rozkazał rok później wszystkim Chińczykom je wytępić (a wraz z wróblami także szczury, muchy i komary) w ramach "Kampanii walki z czterema". W wyniku tej akcji, podczas której wszystkie napotkane ptaki nieustannie płoszono, tak że po kilkudziesięcio minutowym przebywaniu w powietrzu spadały na ziemię martwe z wycieńczenia (wróbel w normalnych warunkach nie lata nigdy dłużej niż kilka minut, zazwyczaj po krótkim locie przysiada), w ciągu kilku dni wytępiono prawie wszystkie wróble w Chinach.
Skutki tych działań Chiny odczuły rok później z powodu plagi szarańczy. Ich larwy, pozbawione naturalnego wroga, rozpleniły się i wyjadły plony. W kraju zapanowała trzyletnia klęska głodu (1959-61), w wyniku której - jak się szacuje - zmarło 30 mln ludzi, głównie na chińskiej wsi, a jedną z jej przyczyn była walka z wróblami.
Tak też dziś, z okazji "Dnia Wróbelka" wszystkim przesympatycznym wróblom życzę wszystkiego naj :)

Zdjęcia:Autor
Tekst:Autor i Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz