niedziela, 26 kwietnia 2015

Kanion Prestahnukur


Ponad stumetrowej wysokości urwiska większe wrażenie robią na żywo, niż na zdjęciach.


            Niestety nie wiem jak nazywa się kanion biegnący pod, czy raczej obok wulkanu     Prestahnúkur, dlatego też umownie nazwę go - Kanoin Prestahnúkur. Jeśli ktoś zna jego nazwę i jest skłonny mi ją zdradzić czy podać, lub odnajdę ją gdzieś w czeluściach internetu lub bibliotek, niechybnie ją zaktualizuję.



Kanion Prestahnúkur


Wodospad kończący kanion.
  Kanion Prestahnúkur biegnie wzdłuż zachodniej ściany wulkanu  Prestahnúkur, dokładnie pomiędzy tymże a górą (wulkanem) Hadegisfetllsydra. Swój początek bierze u podnóża lodowca Geitlandsjokull. Niewielki wodospad rozpoczyna kanion (lub kończy, jeśli idziemy tym kanionem od jego drugiej, szerokiej części - a innego wyjścia tu zasadniczo nie mamy) dość wąskim gardłem, by po chwili przejść w szeroki i ciekawy korytarz wśród wysokich, kolorowych i ciekawie uformowanych klifów.

Wszędzie widoczna jest dynamiczna historia tego miejsca.

 







   Przez kanion płynie niewielki strumień, rzeźbiąc go i odsłaniając kolejne warstwy skał, lawy i sprasowanego popiołu. Widok jest niezwykle ciekawy. Obrazuje potęgę natury, i naszą przy niej kruchość.

  Wulkan  Prestahnúkur znajduje się w zachodniej części tak zwanego Highlandu - miejsca gdzie na niewielkim obszarze znajduje się wiele gór ze szczytami przekraczającymi 1000 m n.p.m. Leży na zachód od lodowca Geitlandsjokull, który jest częścią większego lodowca Langjokull

Wulkan  Prestahnúkur i widoczny za  nim lodowiec Geitlandsjokull. Z lewej strony widać wejście do kanionu.

Kolorowe i poskręcane kolumny bazaltowe.
   Wulkan  Prestahnúkur jest aktywny, na co wskazuje podwyższona temperatura przy jego podstawie.W 2009 roku geolodzy z Islandzkiego Instytuty Meteorologicznego badali materiały na temat trzęsień ziemi w tym rejonie. Badania wykazały, że szczeliny wulkaniczne ciągną się w kierunku południowo-północnym i biegna między innymi pod lodowcami Pórisjokull i Geitlandsjokull- Langjokull.



Obsydian


 












   
Więcej zdjęć: https://plus.google.com/u/0/photos/+S%C5%82awomirB%C4%85czkowski/albums/6141779653766407009
Tekst i zdjęcia: autor 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz