Słonecznik i jego Diabelski Kamień |
W czasach zamierzchłych, jak i w tych mniej odległych będąc w okolicach wsi Borowice, Przesieki i Podgórzyna, przy słonecznej pogodzie, nie sposób było przegapić samo południe. Wystarczyło jedno spojrzenie w stronę granitowego ostańca.
Poledni kámen (cz.), Mittagstein (niem.) czyli Kamień Południowy to jedna z nazw owej formacji skalnej. Nazwa nawiązywała właśnie do funkcji naturalnego zegara słonecznego. W 1942 roku niemieckie Towarzystwo Karkonoskie - RGV przemianowało skały na Gerhart-Hauptmann-Stein czyli - Głaz Gerharta Hauptmann. Po II wojnie światowej na krótko zmieniono mu nazwę na Głaz Tetmajera, by ostatecznie pozostać przy nazwie Słonecznik.
Skała od dawna owiana jest legendami ze względu na to, że widoczna jest z daleka, a północny jej filar przypomina stojącą postać skierowaną w stronę Kotliny Jeleniogórskiej. Wierzono , że jest to postać diabła strzegącego Wielkiego Stawu. Stąd też inna nazwa to Diabelski Kamień. Po czeskiej stronie nadal zachowały się nazwy Čertova louka, Čertova plán czy Čertúv dúl. W innej z legend lokalizowano w skale siedzibę Ducha Gór – Liczyrzepy nazywając skałę Gniazdem Ducha Gór.
Słonecznik znajduje się na wysokości 1423 m n.p.m., a sam mierzy 12 m. Zbudowany jest z grantu drobnokrystalicznego. Jest najbardziej charakterystyczną i najlepiej widoczną skałą w Karkonoszach, którą widać prawie z całej Kotliny Jeleniogórskiej. Ciekawe kształty spękań zawdzięczamy tzw. ciosom magmowym, czyli spękaniom powstałym zwykle w głęboko zalegających skałach o składzie granitoidowym, obejmującym trzy zespoły spękań, w których dwa są w przybliżeniu pionowe, jeden w przybliżeniu poziomy - tworzące system w przybliżeniu prostopadłościenny, często nazywany ciosem granitowym. Otwór wietrzeniowy
Jeszcze jedną ciekawostką jest otwór wietrzeniowy znajdujący się w leżącym w niedalekiej odległości od południowej ściany fragmencie skalnym. Ten liczący około 20 cm średnicy otwór jest niemal idealnie okrągły.
Skały znajdują się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz