Wodospad Wilczki spada z 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem. |
Wodospad Wilczki to największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, drugi co do wysokości w polskich Sudetach (wyższym od niego jest Wodospad Kamieńczyka). Powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m.
Kanion amerykański. |
Znajduje się na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na wysokości 570 m n.p.m.
Dawniej nazywany również Wodogrzmoty Żeromskiego, obecnie Wodospad Wilczki ( niem. Wölfelsfall) Przed "wielką powodzią" w 1997 r. woda spadała z wysokości o 5 metrów większej. Powódź wymyła wtedy, jak się okazało, sztucznie wykonany próg z początków XIX w. Przed 1945 r. wysokość wodospadu sięgała nawet 30 m.
Wody spadają z progu szerokości ok. 3 m do niewielkiego kotła eworsyjnego wyżłobionego w mniej odpornych łupkach łyszczykowych.
Zimą wokół kaskady tworzy się efektowny lodospad.
Powstanie wodospadu związane jest ze wznoszeniem się trzeciorzędowego uskoku przerywającego bieg rzeki. Skały progu i wąwozu zbudowane są z gnejsów gierałtowskich. Wąwóz za wodospadem, mający szerokość ok. 3 m, 20 m długości i 15 m głębokości, nazywany jest kanionem amerykańskim.
Wiadomości: Wikipedia oraz zbiory własne; zdjęcia autor
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz