sobota, 6 września 2014

Ciekawe miejsca - Kamienne kręgi - Manowo


15 metrowej średnicy krąg V, jedyny bez steli wewnątrz kręgu, i najlepiej zachowany spośród tutejszych kręgów.

Kamienne kręgi - Manowo


    Nieopodal podkoszalińskiej wsi Mostowo, w Lesie Grzybnickim ( gm. Manowo) znajduje się ciekawe historyczne miejsce. Jest nim odkryte w 1974 roku cmentarzysko i miejsce kultowe Gotów, którzy w połowie I wieku naszej ery przybyli na te tereny ze Skandynawii, i osiedlili się w tych okolicach na ponad 150 lat.

Jeden z wielu kamiennych bruków - miejsce pochówku.
    Utworzony tu w 1979r. rezerwat obejmuje teren o powierzchni 3 ha, w skład którego wchodzą liczne kamienne konstrukcje takie jak: kamienne kręgi, płaskie kamienne budowle nagrobkowe (bruki), kamienno-ziemne kurhany czy stosy ciałopalne. Przyjmuje się, że na terenie kręgów odbywały się wiece plemienne i obrządki kultowe ze stosami ciałopalnymi, a bruki i kurhany są miejscem różnego rodzaju pochówków. Kult zmarłych przodków stwarzał atmosferę miru wiecowego i skłaniał do pokojowego rozstrzygnięcia sporów i ogłaszania wyroków.  Jedna z hipotez zakłada nawet składanie ofiar z ludzi, na co ma wskazywać odkopanie w jednym z dużych kręgów szkieletu bez głowy.
Stela z jednego z największych kręgów.

   Naukowcy mają problem, w jaki sposób kamienne konstrukcje, charakterystyczne dla tradycji ludów skandynawskich znalazły się na Pomorzu. Struktura kamienia i jakość jego obróbki każe przypuszczać, że został on przeniesiony z innych terenów.  Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, iż na pomorskich pustaciach jeszcze przed końcem I wieku naszej ery pojawili się Goci - lud wywodzący się z mitycznej wyspy Skandza, skąd wyruszyli w poszukiwaniu swojej nowej ojczyzny, prawdopodobnie zmuszeni do emigracji przez wysoki przyrost naturalny, a być może także wabieni mitem potęgi i bogactwa Cesarstwa Rzymskiego. Niewykluczone, że w drodze ze Skandynawii Goci chwilowo zatrzymali się na terenie Pomorza Środkowego.












Dwa kręgi o średnicy 37,5 m są największymi spotykanymi w Europie.
  W Lesie Grzybnickim zachowało się pięć kręgów kamiennych. Każdy z nich składa się z piaszczystego koliska otoczonego głazami pionowo wkopanymi w regularnych odstępach jeden od drugiego. Pośrodku prawie każdego koliska wkopane są głazy w kształcie steli. Dwa duże kręgi mają identyczne wymiary - średnicę 37,5 m i są usytuowane obok siebie. Obwód pierwszego wyznacza 16 ustawionych pionowo w odstępach 3,5 m głazów narzutowych, otoczonych i połączonych wieńcem małych kamieni. W centrum brukowany kopczyk okolony przez 4 stele kamienne połączone w okrąg również wieńcem kamieni. Zaraz za nim podobny krąg, którego obwód wyznacza obecnie 20 głazów (dawnej było ich 33). Wysokość głazów sięga od 1,2 do 1,5 m, a w środku wznosi się pojedyncza kamienna stela otoczona u podstawy wieńcem kamieni. Trzy pozostałe kręgi są mniejsze, znajdują się w pewnym oddaleniu od siebie. Dwa z nich mają po 15 m średnicy, natomiast trzeci krąg jest jeszcze mniejszy i ma tylko 8 m średnicy.

Kurhan ziemny.
  W kręgach zostały stwierdzone ślady uczt obrzędowych oraz pozostałości ceremonii rytualnych, związanych z ciałopaleniem i chowaniem prochów zmarłych.









 Miejsce to jest godne zwiedzenia. Na stosunkowo niewielkim obszarze możemy zobaczyć: 5 kamiennych kręgów, 2 kurhany kamienno -ziemne, 35 płaskich kamiennych budowli nagrobkowych( bruki), 6 stosów ciałopalnych, 2 trójkątne obiekty kamienne o charakterze kulturowym.

           
                     

  Ciekawostką może być to, iż radiesteci w kręgach wykryli (podobno) działanie sił energetycznych tak o dobrym , jak i złym działaniu.  
Twierdzą oni, że kamienie spod Grzybnicy pulsują ciepłem, światłem i szczególnym rodzajem siły magnetycznej. Unosi się tam też silne promieniowanie, które zakłóca pracę urządzeń elektromagnetycznych, a niekiedy przestawia wskazówki zegarków. Nie sposób używać tu kompasu, a bywa, że ludzie pozostający nieco dłużej w tym miejscu miewają zakłócenia równowagi, a nawet jaźni.











Źródła: www.manowo.pl
            www.astra28.eu
            źródła własne
Zdjęcia : Autor
Więcej zdjęć:   https://plus.google.com/u/0/photos/108677385925297275633/albums/6052391807694420353

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz