niedziela, 7 września 2014

Montañas de Anaga

Droga biegnąca do stolicy Teneryfy - Santa Cruz de Tenerife (od strony Gór Anaga)

Montañas de Anaga

   Na północno-wschodnim krańcu Teneryfy znajduje się jeden z najstarszych masywów górskich wyspy. Montañas de Anaga liczy sobie około 7-9 miliona lat i jest pochodzenia wulkanicznego.

   Teneryfa, jak i cały archipelag Wysp Kanaryjskich, jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, której powstanie odbywało się w kilku etapach. Pierwszy szacuje się na około 30 mln lat temu w oligocenie, kiedy to z dna Atlantyku rozpoczęła wydobywać się lawa tworząc wzniesienia, na których powstały Wyspy Kanaryjskie. Kolejny okres rozpoczął się ok. 7 mln lat temu w miocenie. Ponad powierzchnię wody wystawały wówczas masywy Adeje, Anaga i Teno.

    Góry ostro wyrastają z Oceanu Atlantyckiego tworząc wysokie, strome klify. Z tego powodu jest tu niewiele naturalnych plaż, a te tu istniejące, są niewielkie i trudno dostępne. U podnóża masywu leży stolica – Santa Cruz de Tenerife oraz sąsiadująca z nim La Laguna. 


   Najwyższym szczytem jest Cruz de Taborno o wysokości 1024 m n.p.m.
 Wysokość gór ( Montañas de Anaga wzrasta do ponad 1000 metrów), ich wiek oraz erozja uczyniły, że posiadają one nieregularny i poszarpany profil, co wpływa na istniejący tu klimat i ekosystem. Ściany gór opadają gwałtownie o morza tworząc nieprzekraczalną barierę dla deszczonośnych chmur. I to jest właśnie sekret tego wyjątkowego obszaru przyrodniczego. Północna i zachodnia część półwyspu jest bardziej wilgotna i chłodniejsza, występuje tu większa ilość deszczu i mgieł co wpływa na różnorodność flory i fauny. 

Północno-zachodnia część Montañas de Anaga często tonie w chmurach i mgle. Jest tu wyraźnie wilgotniej i chłodniej.
    Południowa i wschodnia część masywu jest obszarem o wysokim stanie nasłonecznienia i małą ilością opadów.
Różnica temperatur i wilgotności pomiędzy tymi częściami masywu jest wyraźnie odczuwalna.



   Ta różnorodność klimatu tworzy bogate i zróżnicowane środowisko przyrodnicze, które mieści w sobie liczne gatunki zwierząt i roślin, ponad 120 lokalnych gatunków endemicznych, niektóre z nich bardzo rzadkie i zagrożone.

Widok ze szczytów masywu na jego zachodnią część.
   


 Na terenie Montañas de Anaga znajdują się zachowane w bardzo dobrym stanie lasy laurowe, porastające szczyty gór, oraz na wszchodnim krańcu masywu lasy jałowcowe. Północ upodobały sobie paprocie.
Nadmorskie klify w przeważającej części są porośnięte niewielką ilością roślinności.



 Miejsce to godne jest odwiedzin. Kręte, przyklejone do stromych zboczy, w dobrym stanie drogi na których jest niewielka ilość aut, olśniewające widoki, niespodziewane zmiany otoczenia, i jakiś magiczny wręcz spokój - uczynią wycieczkę w Góry Anaga czasem bardzo dobrze spędzonym.

Więcej zdjęć:   https://plus.google.com/u/0/photos/108677385925297275633/albums/5939549610641204289

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz