czwartek, 18 września 2014

Þórisjökull (Thorisjokull)


Þórisjökull

     Þórisjökull (Thórisjökull)- to ósmy pod względem wielkości lodowiec na Islandii. Znajduje się w zachodniej części kraju, od wschodniej strony sąsiaduje z lodowcem  Langjokull. Jego aktualna powierzchnia to około 25 km2.

    Þórisjökull to również wulkan, którego świetność kończy się wraz z ostatnim zlodowaceniem.  Wszędzie w okolicy możemy odnaleźć ślady jego erupcji. Na szczycie Þórisjökull, w miejscu stylu lodu ze skałami, widoczna jest różnokolorowa lawa.


Najnowsze badania pokazują, że lodowiec jest częścią systemu wulkanicznego Prestahnúkur  i znajdują się pod nim aktywne systemy kolumn magmowych.

 
     Lodowiec w najwyższym miejscu wznosi się na 1350 m n.p.m.  Jeszcze w XVIII w. Þórisjökull  był częścią  sąsiadującego z nim od wschodu lodowca Langjokull. Jak wszystkie islandzkie lodowce, od pewnego czasu w skutek globalnego ocieplenia, zmniejsza swoją wielkość. Najbardziej było  to zauważalne w ostatniej dekadzie gdzie w szybkim tempie zmniejszył swoją powierzchnie z 32 km2do 25 km2, i proces ten stale postępuje.












  
Wulkan, jak i okoliczne góry bezpośrednio sąsiadujące z nim (Haraldstindur, Kristinartindur, Litla-Bjornsfell, Stora-Bjornsfell) zbudowane są z tufu wulkanicznego zwanego palagonitem.
 W przeciwieństwie do obsydianu ,  palagonite zawiera w sobie więcej związanej wody, która została dodana w trakcie chłodzenia w środowisku bogatym w wodę. Na Islandii najczęstszym czynnikiem był lodowiec (choć w wypadku wyspy Surtsey oddziaływała woda morska). Występuje od barwy żółto-brązowej po czarną - w zależności od ilości żelaza w skale.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz