Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie (niem. Museum für Naturkunde),jest to pierwsze państwowe muzeum na świecie. Muzeum znane jest także jako Naturkundemuseum, rzadziej jako Humboldt-Museum. Możemy tu oglądać szkielety dinozaurów, odciski ryb i przepiękną kolekcję minerałów.
Lepidotes maximus |
Zamieszkiwał słodkowodne jeziora i płytkie morza. Lepidotes mierzył zazwyczaj około 30 cm długości. Ciało było pokryte grubymi, emaliowanymi łuskami. Była to ryba drapieżna, polująca na mięczaki. Lepidotes była jedną z pierwszych ryb, u których górna szczęka nie były już dołączony do kości czaszki. To pozwoliło tworzyć z pyska "rurkę", tak aby ryba mogła zasysać z większej odległości ofiarę. Ten system jest nadal stosowany u współczesnych ryb, takich jak karp.
Pseudorhina alifera |
Pseudorhina alifera jest wymarłym rekinem,spokrewnionym z rekinami aniołami (Squatina) żyjącym w jurze. Skamieniałości gatunku znaleziono w Europie, południowo-zachodniej Azji, Afryce Północnej i Australii.
Pseudorhina alifera był średniej wielkości rekin o spłaszczonym ciele. Płetwy piersiowe i brzuszne były bardzo duże. Na ogonie posiadał dwie małe płetwy grzbietowe. Jego głowa była zaokrąglona, jego pysk był na czubku głowy, został zajęty lekko w dół uzbrojony w stałe i z szerokie zęby.
Paracestracion falcifer |
Jak na rekina był niewielki, sylwetkę miał smukłą z dość dużą, kwadratową głową. Płetwy piersiowe były stosunkowo duże. Na grzbiecie posiadał dwa ciernie kostne, które poprzedzały płetwy grzbietowe. Był rybą denną, a zatem wolną i stąd przypuszcza się, że odżywiał się skorupiakami, jeżowcami i innymi małymi rybami dennymi.
Caturus |
Caturus jest gatunkiem wymarłej prymitywnej ryby, żyjącej w okresie jury, do dolnej kredy. Był średniej wielkości, budową zbliżony do współczesnego łososia. Szybki drapieżnik wyposażony w potężne jak na swoje rozmiary zęby. Cechą charakterystyczną dla Caturusa jest obecność w pełni wykształconego pęcherza pławnego, umożliwiającego neutralną wyporność w porównaniu z wcześniejszymi rybami.
Prócz wyżej wymienionych, możemy oglądać jeszcze wiele innych ciekawych odcisków ryb i skorupiaków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz