Swą nazwę zawdzięcza licznym charakterystycznie rozrzuconym, "rozsypanym" po zboczach skałkom. |
Rozsypaniec wznoszący się na wysokość 1280 m n.p.m., jest jednym ze szczytów bieszczadzkich należących do polskich Bieszczad. Jak jego nazwa wskazuje, jest rumowiskiem skalnym. Wcześniej nazwa rozsypaniec nie oznaczała szczytu, określenie to funkcjonowało tylko w języku gwarowym.
Nazwa Rozsypaniec wzięła się od gwarowego określenia rumowisk skalnych i pierwotnie nie oznaczała szczytu.
Znajduje się w paśmie połonin, w południowo-wschodniej części Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Należy do grzbietu przebiegającego z Krzemienia (1335 m n.p.m.) na Przełęcz Bukowską, w pobliżu której łączy się z głównym, wododziałowym grzbietem Karpat (grzbiet graniczny). Na Rozsypańcu ma on przebieg południkowy. Przełęcz Bukowska, przez którą biegnie granica z Ukrainą, sąsiaduje z Rozsypańcem od południa, zaś na północy nienazwana przełęcz (1238 m n.p.m.) oddziela go od Halicza. Zachodni stok opada do doliny Wołosatki, a wschodni – potoku Halicz. Oba te cieki należą do dorzecza Wisły i zlewiska Morza Bałtyckiego.
Natomiast południowe zbocze, leżące na Ukrainie, po drugiej stronie
działu wodnego, odwadniane jest przez mający na nim swoje źródło potok Moszka, położony w zlewisku Morza Czarnego.
Stoki Rozsypańca są od wysokości 1100–1200 m n.p.m. pokryte połoniną, dzięki czemu ze szczytu rozciągają się widoki na grupę Tarnicy po polskiej stronie, graniczny, rozłożysty Kińczyk Bukowski oraz liczne pasma ukraińskich Bieszczadów Zachodnich i Wschodnich łącznie z najwyższym Pikujem (1405 m n.p.m.).
Widok z Rozsypańca na graniczną z Ukrainą część Bieszczad. |
W tej części Bieszczadów występuje również drugi szczyt o nazwie Rozsypaniec. Ma on wysokość 1146 m n.p.m. i znajduje się w paśmie granicznym z Ukrainą. Od Polskiej strony nie istnieje tam żaden szlak turystyczny, od strony Ukraińskiej natomiast znajduje się mało uczęszczany zielony szlak prowadzący dalej w kierunku Przełęczy Bukowskiej. Dawna granica austriacko-węgierska tworzyła klin na stokach Rozsypańca, tak, że droga z Wołosatego na Połoninę Bukowską przebiegała przez terytorium Węgierskie. Przed wojną część stoków Rozsypańca należała do Czechosłowacji. Jednakże, w 1946r., Polska podczas determinacji granic uzyskała trójkątny skrawek terenu na stokach Rozsypańca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz